Jesteś częścią natury
Doświadcz jej i żyj dzikim życiem. Proponujemy cykl leśnych warsztatów dla uczniów i nauczycieli. Zajęcia odbywają się w całości w naturze, w wybranym miejscu w lesie, 4 razy w ciągu roku szkolnego: jesienią, zimą, wiosną oraz u progu lata.
LAS DLA
KLAS
Proponujemy cykl leśnych warsztatów dla uczniów i nauczycieli. Zajęcia odbywają się w całości w naturze, w wybranym miejscu w lesie, 4 razy w ciągu roku szkolnego: jesienią, zimą, wiosną oraz u progu lata. Wracając, co kilka miesięcy, do tego samego miejsca z tą samą grupa uczniów, mamy realną szansę nawiązać z nim osobistą więź oraz doświadczyć przemian, które się tam dokonują. Cykl warsztatów można rozpocząć o dowolnej porze roku. Zaobserwujemy zmiany w faunie i florze oraz naturalne przystosowania roślin i zwierząt do nich. Przez aktywności i zabawy angażujące wszystkie zmysły oraz przez praktykowanie uważności odczujemy wiele korzyści z bycia w lesie w różnych porach roku. Warsztaty są spójne z podstawą programową i stanowią doskonale uzupełnienie nauki szkolnej, m.in. dzieci zaobserwują układ pięter lasu oraz poznają nazwy podstawowych drzew i krzewów, a także zwierząt, ptaków oraz owadów i dokonają wielu obserwacji w naturalnym środowisku ich życia.
„Przyroda korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i umiejętności intelektualne. Aktywności w środowisku leśnym mają duże znaczenie przy kształtowaniu się relacji między uczniami. Czas spędzony w naturze rodzi ciekawość i wrażliwość na przyrodę.”
Katarzyna Wajda-Pudełko
LEŚNE PRZEBUDZENIE
Nasze działania są odpowiedzią na opisany wielokrotnie w literaturze "syndrom deficytu natury" po raz pierwszy ukuty przez Richarda Louva. W największym skrócie brak bezpośredniego kontaktu z naturą w rozwoju dzieci prowadzi do nieprawidłowości, zaburzeń i chorób. Zajęcia te, mają się przyczynić do zaciekawienia dzieci tym co dzieje się poza murami domu i ekranami urządzeń elektronicznych, do odnowienia w dzieciach naturalnej więzi z naturą. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są szczególnie podatne zarówno na nawiązanie relacji z naturą, jak i na rezygnację z tego kontaktu, gdy jest on utrudniony. Ruch i przebywanie w naturze pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję fizyczną. Przyroda korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i umiejętności intelektualne. Aktywności w środowisku leśnym mają duże znaczenie przy kształtowaniu się relacji między uczniami. Czas spędzony w naturze rodzi ciekawość i wrażliwość na przyrodę.
Poznaj mnie
Jestem autoryzowaną przewodniczką Kręgów Leśnych, Rodzin Pracowni Edukacji żywej. Prywatnie jestem mamą, miłośniczką przyrody i gór.
Kasia Wajda
Witajcie moi Drodzy, dla tych którzy mnie jeszcze nie znają nazywam się Kasia, jestem mamą trójki dzieci, jestem rękodzielniczką i przewodniczka leśną. Jestem również absolwentką studiów podyplomowych "Edukacja Przyrodniczo-Leśna" na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolnego w Krakowie, jestem też Przewodniczką Kręgów Leśnych Rodzin Pracowni Edukacji Żywej w Krakowie. Odkąd pamiętam wędruję leśną Drogą rozwoju i pogłębiam wiedzę o przyrodzie, o ludziach i o naszych wzajemnych relacjach. Kiedy, przed laty, rozpoczęłam z Córką wyjazdy przyrodnicze, nie sądziłam, że tak bardzo wpłyną na nasze życie! Te wyjazdy bardzo pogłębiły naszą więź, a bycie w przyrodzie wpłynęło na naszą wrażliwość, postrzeganie i system wartości. Z radością prowadzę teraz warsztaty dla Dzieci w szkołach i dla Rodzin z Dziećmi, gdzie dzielę się tym co jest dla mnie ważne. Uwielbiam te chwile, kiedy Dzieci stają się w pełni mocy, Odkrywcami przyrody, a ja mogę być ich Przewodniczką.