U nas w szkole

Jesteśmy pierwszą niepubliczną szkołą alternatywną w okolicy. Dajemy dzieciom możliwość kontynuowania nauki w duchu Montessori. Dbamy o rozwój talentów, wspieramy poczucie własnej wartości, pokazujemy dzieciom jak być odpowiedzialnym, samodzielnym oraz jak zdobywać wiedzę. Zapewniamy dzieciom bezpieczne miejsce wolne od rywalizacji i porównywania, gdzie nauczyciel zamiast oceniać podąża za dzieckiem i jego potrzebami.

nasze zasady

Tworzymy grupy mieszane wiekowo 6-10 lat. Stanowi to motywację do nauki, podnosi efektywność uczenia oraz korzystnie wpływa na rozwój społeczny. Zindywidualizowany program nauczania oparty na podstawie programowej – każde dziecko pracuje samodzielnie, wykorzystując w toku pracy znajdujące się w klasie pomoce Montessori. Lekcje odbywają się w małych grupkach (3-5 osobowych) lub indywidualnie. Dzieci uczą się przez własną aktywność doświadczając i eksperymentując. Zadania utrwalające wiedzę uczniowie wykonują w szkole mając na to tydzień od poznania nowego materiału, swoboda poruszania się i pracy w klasie. Koncentracja na ciekawości i rozwiązywaniu problemów: dziecko może pracować nad nurtującym je zagadnieniem tyle czasu, ile chce. Brak ocen i rywalizacji, nie wystawia się uczniom ocen wyrażonych stopniem. Ocena ma charakter opisowy. Język angielski odbywa się każdego dnia w oparciu o metodę immersji – zanurzenia w języku. Dbamy o potrzebę ruchu i kontaktu z naturą umożliwiając dzieciom codzienne spędzanie czasu na zewnątrz, zajęcia odbywają się w godzinach 8.30 -14.00 uwzględniając godzinną przerwę na zewnątrz, obiad i zajęcia popołudniowe (m.in. plastyczne, muzyczne, językowe, ruchowe), możliwość kontynuacji nauki w kolejnych klasach: 4-6 i 7-8.

„Dziecko samo wybiera miejsce, w którym chce pracować lub się uczyć, nauczyciel jest przewodnikiem i mentorem, przygotowuje środowisko pracy dziecka, wspomaga wysiłki, które ono podejmuje. Nie ocenia, nie przyspiesza, nie gani.”

Izabela Jończyk

plan dnia

Witamy uczniów, czas na rozmowy i zabawę

08:00

Siadamy w kręgu, rozmawiamy o tematach dla nas ważnych, omawiamy plan zadań na ten dzień

8:30

Rozpoczynamy prace własne, czas na realizację programu edukacyjnego

09:00

Czas na przewietrzenie głów i rozprostowanie kości! Zabawa pod gołym niebem

12:00 - 13:00

Obiad, czas na strawę nie tylko dla umysłu ale i dla ciała

13:00

Zajęcia dodatkowe

14:00

Świetlica, zabawa po szkole

do 16:00

* zajęcia dodatkowe: edukacja leśna, zajęcia artystyczne, stolarskie i rękodzieło, basen, zajęcia sportowe, taniec, zajęcia muzyczne oraz świetlica dla wszystkich uczniów

NAUCZYCIELE &
OPIEKUNOWIE

Nasz zespół to wykwalifikowani nauczyciele, którzy łączą swoją wiedzę z doświadczeniem, by w pełni wykorzystać potencjał metody Montessori w pracy z dziećmi. Staramy się, aby każde dziecko odkrywało swój indywidualny styl uczenia się i realizowało swoje cele w sposób, który jest dla niego najbardziej odpowiedni. Wspieramy, wierzymy w potencjał drzemiący w każdym człowieku, w każdym dziecku. Szanujemy ich wyjątkowość. Wiemy, że wiara w swoje możliwości, poczucie własnej wartości, samoocena, obraz siebie i świata budowany jest najbardziej w okresie dzieciństwa. Mając tą świadomość towarzyszymy, uskrzydlamy, dodajemy otuchy i kochamy naszych wychowanków by wzrastali na szczęśliwych, przekonanych o własnej wartości ludzi. Wiemy jak ważne dla dzieci jest utrzymywanie relacji na linii rodzice, dzieci, przedszkole. Współpraca oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu daje szansę na spójne dbanie o rozwój i wychowanie dziecka. W naszym domu dziecięcym obecność rodziców nie jest dobrowolna. Przyjmujemy tu całe rodziny i razem z nimi wspieramy rozwój dzieci. Wspólnie planujemy, rozwiązujemy problemy, pomagamy w pokonywaniu trudności, obserwujemy i wymieniamy się spostrzeżeniami. W ciągu roku organizujemy rodzinne wydarzenia, a także spotkania i warsztaty przybliżające rodzicom idee wychowania w duchu pedagogiki Montessori, dające sposobności do zadawania pytań i dyskusji. Nasza szkoła i przedszkole to przede wszystkim wspólnota ludzi, którzy łączą swoje siły, aby pomagać dzieciom w ich rozwoju. Dzięki naszym wartościom, metodzie pracy i pasji, staramy się tworzyć wyjątkowe miejsce, w którym każde dziecko może rozwijać swoje talenty i pasje, a także odkrywać świat w sposób pełen ciekawości i radości.

JĘZYK ANGIELSKI
W WYJĄTKOWEJ FORMIE

Nauczyciel - native speaker jest obecny w sali cztery razy w tygodniu po 2 godziny. Mówi do dzieci tylko w j. angielskim pracując z materiałem Montessori, ale także spacerując, jedząc z nimi śniadanie, śpiewając czy grając w piłkę. Chcemy, by dzieci obcując z językiem w codziennych sytuacjach uczyły się go zaczynając od słuchania i rozumienia zmierzając do bezstresowego odpowiadania, kończąc na wyrażaniu swoich myśli. Stawiamy na metodę immersji językowej, czyli tzw. „zanurzenia w języku. Wierzymy, że dajemy dzieciom w ten sposób możliwość nauki języka w najbardziej naturalny sposób.

KILKA GODZIN
NA ZEWNĄTRZ

Ważnym aspektem naszej opieki i wychowania jest codzienna spora dawka świeżego powietrza. Wychodzimy na spacery i do ogrodu. Jesteśmy na zewnątrz od dwóch do czterech godzin każdego dnia. Urządziliśmy dla dzieci naturalny plac zabaw. Króluje w nim drewno. Ogród zapewnia przestrzeń, a sad cień. Miejsce daje możliwość spacerów w wyjątkowej scenerii wśród pól i lasów. To czas spontanicznej zabawy, rozwoju kreatywności, zaspokajania potrzeby ruchu, dbania o odporność, a także kontakty społeczne. Dzieci uczą się ze sobą współpracować, dzielić, pomagać oraz rozwiązywać problemy.

ZAJĘCIA DODATKOWE

Spotkania z teatrem – regularnie gościmy w naszym przedszkolu aktorów, którzy przedstawiają dzieciom świat kultury bawiąc i ucząc. Sensoplastyka – rozwija wszystkie zmysły, pozwala na wyrażanie uczuć, a przy tym rozwija mózg. Prowadzimy również zajęcia z ziołolecznictwa. Dodatkowo dzieci biorą udział w cotygodniowych zajęciach nauki pływania i zajęcia z ceramiki które są dodatkowo płatne dla chętnych.

W świetlicy szkolnej dzieci mogą przebywać z nami od 8.00 do 16.00 (poranny i popołudniowy czas świetlicowy)

WYŻYWIENIE

Współpracujemy z firmą kateringową z Wadowic. Istnieje możliwość wykupienia obiadów również wegetariańskich oraz specjalnych diet żywieniowych. Z inicjatywy rodziców codziennie szkoła i przedszkole zaopatrywana jest w świeże warzywa, owoce, orzechy i nasiona. Są dostępne przez cały dzień dla dzieci szkolnych i przedszkolnych w ich salach zajęciowych, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu.

Wysokość czesnego na 2023/2024 wynosi 670 zł/miesięcznie

 

Oferujemy zniżkę cenową dla rodzeństwa w naszej szkole i przedszkolu 10%.

Nauczyciele

Poznaj naszych nauczycieli w Szkole Podstawowej Montessori

Izabela Jończyk

W 2019 r. założyłam Przedszkole Montessori Dzwonek i Świetlicę Dzwonek Montessori, a obecnie szkołę Montessori, którymi zarządzam i w których uczę dzieci w wieku 6-10 roku życia. Moim wielkim marzeniem zawsze było stworzenie miejsca, które będzie łączyło ludzi kochających dzieci, szanujących je i ich potrzeby, potrafiących słuchać, być uważnymi i wspierającymi swoje pociechy. Wyobrażałam sobie to miejsce jako takie, które będzie otwarte na 🌍 różnorodność, na dzieci, dorosłych, na seniorów i niepełnosprawnych. Tak powstał w 2023. Dom Otwarty, nowe miejsce na mapie Polski, miejsce rozwoju dzieci i dorosłych i Szkoła i Przedszkole Montessori, wszystko w jednym, pięknym, nowym budynku, wśród łąk, lasów i gór Beskidu Małego. / Założycielka i Dyrektorka.

Paulina Woźniak

Jestem absolwentką kierunków terapia pedagogiczna i rewalidacja indywidualna oraz resocjalizacja Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Moja pasja pomimo złej orientacji w terenie jest chodzenie po górach oraz piesze wycieczki. Druga pasja jaką od niedawna realizuję jest gotowanie, którego często zwieńczeniem jest czas spędzony z najbliższymi. Największą przyjemność w pracy z dziećmi sprawia mi ich uśmiech i zawsze dążę do tego, by nie zniknął z ich twarzy. Szczególną wagę przywiązuję do budowania pozytywnych relacji z dziećmi, które są fundamentem przyszłych sukcesów wychowawczych oraz edukacyjnych./ Wychowawczyni, nauczycielka wczesnoszkolna.

Natalia Rajda

Jestem absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie na kierunku filologii angielskiej o specjalności nauczycielskiej oraz lingwistyki stosowanej - przekład ustny i pisemny. Swoja przygodę z nauczaniem rozpoczęłam w roku 2014 w jednej ze szkół językowych w Wadowicach. Lubi pracować zarówno z dziećmi jak i dorosłymi jednak to właśnie praca z najmłodszymi daje najwięcej radości i satysfakcji. Jestem energiczną osobą, która uwielbia kontakt z dziećmi, staram się, by zajęcia odbywały się w jak najprzyjemniejszej atmosferze. Prywatnie jestem mamą Emila i Marysi. Marna ze mnie kucharka ale za to wieczna optymistka. W wolnym czasie lubię jeździć na rodzinne wycieczki i czytać książki - kryminały, a jakże! Wychowawczyni, nauczycielka języka angielskiego.

Daniel Kubarski

W Szkole Podstawowej Dom Otwarty prowadzę zajęcia sportowe dla dzieci. Odkąd pamiętam piłka nożna była ważną częścią mojego życia i wielką pasją. Najpierw marzyłem o wielkiej karierze piłkarskiej, później już nieco poważniej podchodząc do tematu ukończyłem kursy trenerskie (UEFA B) i od blisko 12 lat spełniam się jako trener piłki nożnej. W pracy cieszy mnie, że poprzez wspólną pasję i zabawę z dziećmi mogę mieć realny wpływ na kształtowanie ich osobowości oraz postaw. Sport jest więc dla mnie narzędziem do rozwoju dzieci, a nie celem samym w sobie. Pracowałem do tej pory na różnych poziomach: jako trener m.in w Karolu Wadowice (obecnie), w kadrze małopolski, prowadziłem własną akademię piłki nożnej, z czasem coraz bardziej angażowałem się również w pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym. Im dłużej pracuję z dziećmi tym bardziej interesuje się pedagogiką, rozwojem dzieci oraz neurodydaktyką. Lubię uczyć się nowych rzeczy, chętnie angażuję się w nowe projekty, w których idee wierzę, dlatego cieszę się, że tu jestem . / Nauczyciel sportowy.

Kasia Wajda-Pudełko

Witajcie moi Drodzy, dla tych którzy mnie jeszcze nie znają nazywam się Kasia, jestem mamą trójki dzieci, jestem rękodzielniczką i przewodniczka leśną. Jestem również absolwentką studiów podyplomowych "Edukacja Przyrodniczo-Leśna" na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolnego w Krakowie, jestem też Przewodniczką Kręgów Leśnych Rodzin Pracowni Edukacji Żywej w Krakowie. Odkąd pamiętam wędruję leśną Drogą rozwoju i pogłębiam wiedzę o przyrodzie, o ludziach i o naszych wzajemnych relacjach. Kiedy, przed laty, rozpoczęłam z Córką wyjazdy przyrodnicze, nie sądziłam, że tak bardzo wpłyną na nasze życie! Te wyjazdy bardzo pogłębiły naszą więź, a bycie w przyrodzie wpłynęło na naszą wrażliwość, postrzeganie i system wartości. Z radością prowadzę teraz warsztaty dla Dzieci w szkołach i dla Rodzin z Dziećmi, gdzie dzielę się tym co jest dla mnie ważne. Uwielbiam te chwile, kiedy Dzieci stają się w pełni mocy, Odkrywcami przyrody, a ja mogę być ich Przewodniczką. / Edukatorka leśna.

Ula &
Romek Guzik

To rodzice Izabeli Jończyk i cudowni opiekunowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola Montessori Dom Otwarty, a dawniej Dzwonek. Ula i Romek od zawsze dbają o bezpieczeństwo dzieci i porządek tego miejsca. Dom Otwarty zawsze był miejscem wielopokoleniowym, gdzie łączą się dziecięca energia i wsparcie osób starszych. Ula i Roman są rodzicami trójki już dorosłych dzieci i dziadkami trójki wnucząt. Obdarzają nas na codzień miłością, uśmiechem i poczuciem humoru. Romek jest człowiekiem renesansu i złotą rączką w gospodarstwie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Ula otacza wszystkie dzieci matczyną opieką, dbaniem o szczegóły i uważnością na każdy dzień. / Opiekunowie Domu Otwartego.